SEIKO 150M DIVER REF.6306-7001
SKU: 31309
COMMENT
セイコーダイバーの中で3世代目となるモデルの、REF.6306-7001。1976年から1979年までに作られたと言われています。海外向けの6309と違い、ハック機能の付いた6306Aを搭載しています。曜日の表記は漢字/英語を選ぶことができます。
ダイアルコンディションがとても良く、プリントの色味が抜けず綺麗に残っています。裏蓋のシリアルの刻印は深く残っており、大変良好な状態です。手巻が付いていない自動巻きムーブメントで、着用時に巻き上げがされるモデルとなっています。弊社にて分解清掃済みです。
BRAND
1960年代は、機械式腕時計は完成期とも言えるほどの発展を遂げた時期で、セイコーは精度コンクールの分野でも量産の分野でも、世界に追いつき、追いぬいた時代であった。同時に、「時計の電子化」が進展し、1969(昭和44)年12月にセイコーが世界初のクオーツ(水晶)腕時計を発売することにより、機械式腕時計からクオーツ腕時計へと大きく舵を切ろうとする時期でもあった。
| BRAND | SEIKO |
| MODEL | 150m Diver |
| REFERENCE | 6306-7001 |
| YEAR | 1978 |
| MATERIAL |
Stainless Steel |
| WINDING | Automatic |
| CALIBER | 6306A |
| SERIAL | 881+++ |
| CASE DIAMETER | 43.8mm |
| CASE THICKNESS | 13.0mm |
| BETWEEN LUGS | 22.0mm |
| SERVICE | Yes |
| GUARANTEE | 1 Year |
| STRAP |
SEIKO Genuine Rubber |
| BOX and PAPERS | No |
COMMENT
Ref. 6306-7001 represents the third generation of Seiko divers, produced from 1976 to 1979. Unlike the export-oriented 6309, this domestic-market model is equipped with the hacking Cal. 6306A. The day display can be set to either Kanji or English.
The dial is in notably fine condition, with the printed text retaining its original tone and clarity. The serial engraving on the caseback remains deeply stamped, reflecting excellent preservation. Powered by an automatic movement without manual winding, it is designed to wind through wrist motion during wear. Fully serviced by our watchmaker.
BRAND
The 1960s marked a period of remarkable advancement for mechanical wristwatches. During this era, Seiko not only caught up with but surpassed global competitors in both chronometry trials and mass production. At the same time, the industry was entering a phase of electronic innovation. In December 1969, Seiko introduced the world’s first quartz wristwatch, signaling a pivotal transition from mechanical to quartz timekeeping.
ご来店希望の方はこちらのフォームから予約をお願いします。
電話やメールでの予約は承っておりません。
分割でのご購入をご検討の場合、JACCSのショッピングローンがご利用可能です。こちらからシミュレーションが可能です。
You may also make an appointment to visit our shop in Shibuya.
お買い上げ後の保証は1年間で、期間内に故障した場合は修理にて対応します。返品交換は一切対応しませんので、ご了承ください。
商品の取置きは、2週間迄で内金として1割をお願いします。キャンセルの場合、内金は返金しませんので、ご了承ください。
All of our products are covered with a one year warranty. If you experience any problems with your watch within the warranty period, will we repair it for you. Unfortunately, we do not accept returns or exchanges on purchased items.
We can reserve an item for you for up to 2 weeks. A deposit of 10% of the item's price is payable at the time of reservation. Please note that in the case of cancellation, the deposit will not be refunded.















